W bieżącym roku szkolnym Falochron dla Śląska był realizowany wraz z Radnymi Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Jego celem było uruchomienie w środowiskach szkolnych empatii i rówieśniczego wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Szczególnie w sytuacji pandemii COVID-19.
Wiemy, że jedną z najbardziej istotnych grup w rozwoju młodego człowieka jest jego grupa rówieśnicza – młodzież wzajemnie przekazuje sobie m.in. wiedzę o rolach społecznych, o sposobach radzenia sobie z trudnościami oraz tworzy modę na stosunek do różnych wartości, jak i stosunek wobec zagrożeń, ryzykownych zachowań, zdrowia. Edukacja rówieśnicza, o której była mowa podczas konferencji, dotyczyła udziału młodzieży w planowaniu, realizacji i ewaluacji programów profilaktycznych, np. promujących zdrowy styl życia i innych działań wychowawczo-profilaktycznych na terenie szkoły z uwzględnieniem edukacji zdalnej.
W konferencji wziął udział prof. dr hab. Jacek Kurzępa, który mówił o magnetyzmie grupy rówieśniczej, jako potencjale do zagospodarowania przez dorosłych.
Maja Ochman – Radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego – podkreśliła wartość relacji rówieśniczych, które w znaczący sposób wpływają na drowie psychiczne dzieci i młodzieży.
W drugiej części konferencji skupiono się na profilaktyce w czasie pandemii – co działa, a co nie działa w profilaktyce?, profilaktyka a COVID-19 – szanse i zagrożenia i co z tym mogą zrobić rówieśnicy.